MUZEUM BETLÉMŮ Třešť je pobočkou Muzea Vysočina Jihlava a muzeum v Třešti, umístěno je v Schumpeterově domě v Rooseweltově ul. čp. 462. V současnosti je pro návštěvníky připravena expozice věnovaná betlémářství v Třešti a okolí, která je hodnotným dokumentem této dodnes živé lidové tradice. Ucelená muzejní sbírka betlémů od nejstarších papírových, přes ukázky z tvorby mnoha lidových řezbářů 19. a 20.století až po betlém dodnes. Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.
Třešťské betlémy jsou vytvářeny jako dioráma, kde se krajina pozvolna zvedá k horizontu až přejde nepozorovaně v malovanou krajinu zvanou „lončoft“. Mezi nejznámější autory malovaných krajin patří ze starší generace tvůrců Jiří Šiftař, František Růžička. Nyní některé betlémy mají až 500 figurek a mnohá díla dosahují délky až 7 metrů.
Raritou je nový betlém z figurek z přírodního dřeva, který vzniká na pravidelném Dřevořezání v červenci, kdy Spolek přátel betlémů pozve řezbáře z celé republiky a vyřezávají figurky do společného betléma na nově zrekonstruovaném náměstí pod největšími slunečními hodinami. I tato akce již přerostla hranice naší republiky Již dnes má více jak více jak 500 figurek (každým rokem přibude asi 50 figurek). Vánoce v Třešti jsou celý rok.
Velký betlém v ulici Na Hrázi, který byl vyřezány během setkání řezbářů „Dřevořezání“ v Třešti. Při podrobném pohledu na betlémy pozorný a vnímavý návštěvník pozná, že nejsou jen inscenací biblického příběhu, ale i obrazem života, oblečení a tužeb prostého lidu. Jsou tedy odrazem názorů jeho tvůrců, a proto kulturně historický význam betlémů je nesporný. A osud třešťských betlémů?
Expozice je věnována RODINĚ SCHUMPETERŮ, která dlouho v Třešti žila a úspěšně podnikala, dům, ve kterém je umístěno muzeum dříve patřil právě rodině Schumpeterů. V tomto domě se také narodil ekonom Josef Alois Schumpeter, narodil se v Třešti v roce 1883 a zemřel ve Spojených státech amerických v roce 1950. Součásti sbírky jsou archivni materiály z života Josefa Aloise Schumpetera, informace sesbíral muzejní spolek a město Třešť. Nadace J. A. Schumpetera, jednoho z nejvýznamnějších ekonomů 20. století, prvního rakouského ministra financí, profesora v Bonnu a na Harwardu a zejména známého tvůrce japonského hospodářského zázraku. Dnes je tento palácový dům sídlem Turistického informačního centra, pobočky Muzea Vysočiny a expozice Spolku přátel betlémů.
Nejpočetnější betlém zhotovený největším počtem autor
V prosinci 2005 uspořádalo Sdružení rodičů při ZŠ Třešť za podpory města Třešť akci, v rámci které byl vytvořen betlém čítající 272 figurek zhotovených 245 autory. Figurky lidských postav a zvířat byly zhotoveny ze dřeva, perníku, textilu, papíru, vizovického pečiva, keramiky, kukuřičného šustí, nepálené hlíny, sádry a dalších materiálů.
Betlém byl po zaregistrování do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov nainstalován v Třešti o Vánocích 2005.