TANVALD (v překladu „jedlový les“) je město, které se rozkládá mezi říčkami Černá Desná a Kamenice na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš.
Jeho původní obyvatelstvo bylo převážně německé národnosti. Ve městě žije asi 6 100 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1611. Samostatnou vsí se Tanvald stal začátkem 17. století.
Současné město se skládá z městských částí – Český Šumburk, Horní Tanvald a Žďár.
Zpočátku se obyvatelstvo živilo poddanskou lesnickou a zemědělskou prací. Začátkem 18. století se zde začal pěstovat len a vyrábět příze, v polovině 18. století se v Tanvaldě uchytilo i tkalcovství. Osídlena byla tehdy oblast dnešního Horního Tanvaldu. Počátkem 19. století byly v Tanvaldě i dva mlýny, dvě brusírny skla a dvě bělidla prádla. V roce 1828 ke zdejšímu textilnímu průmyslu přibyla strojová přádelna bavlny, poháněná vodním kolem. Opravárenská dílna přádelny se stala základnou místní strojírenské výroby. V roce 1845 zahájila provoz první tanvaldská mechanická tkalcovna.
Mezi převážně německým obyvatelstvem Tanvaldu získala ve 30. letech vliv Sudetoněmecká strana, v rámci Sudet byl Tanvald roku 1938 připojen k Německu a bylo zrušeno české vyučování. Místní textilní firmy vyráběly výstroj pro německou armádu a od roku 1942 zde byl pracovní tábor pro nuceně nasazené Rusy, Poláky, Francouze, Italy a další cizince.
Po roce 1945 byla většina původního obyvatelstva vysídlena a domy obydleli Češi z vnitrozemí. Znárodněním zde vznikla textilní firma SEBA, strojírenská firma TOTEX a elektrotechnická firma Elektro-Praga.
BUDOVA RADNICE – secesní budova radnice byla postavena v letech 1908 – 1909. Za pozornost stojí barevné okenní vitráže na schodišti a ve velké zasedací síni. Budova prošla v roce 1993 celkovou rekonstrukcí. Nezvyklým námětem pro Jizerské hory je výzdoba hlavního vchodu radnice v podobě šesti hlav slonů.
POMNÍK nejasného účelu