MÝDLÁRNA RUBENS vznikla v roce 2003, ale receptury, ze kterých mýdla vyrábí, vznikly již v dobách dávno minulých. Mýdla se zde vyrábí podle prastaré rodinné originální receptury ruční metodou, tzv. za studena a při jejich výrobě jsou používány výhradně přírodní produkty. Prohlídka mýdlárny vás seznámí s mýdly, jejich historií, výrobou či s účinky bylinek.
První zmínka o čemsi, co mohlo vzdáleně připomínat mýdlo, sahá až do roku 2800 př.n.l., kdy naši předkové používali k mytí směsi vzniklé smícháním vývaru z kosti velblouda a popele z ohniště.
Jistě zajímavější způsob mytí, zvláště pro muže, se začal používat na počátku 6st. př.n.l., kdy se Římané mazali olivovým olejem a nechali ho několik hodin působit. Potom přišly krásné polonahé otrokyně, které jim stíraly špínu společně s olejem z těla plochými kostmi zvířat.
Egypťané byli mnohem vynalézavější. Zjistili, že kořen rostliny mydlice lékařské je silně saponifikující a lze je využívat k očistě těla. Ale ani tento způsob mytí neměl dlouhé trvání. Nejvýznamnějším propagátorem mýdla, a hlavně pravidelné celkové očisty těla, byl ve 2. stol.n.l. řecký lékař Claudios Galenos, který vyráběl mýdla z kozího oleje a dřevěného popela.
Největší rozvoj výroby mýdla nastal kolem roku 600 n.l., kdy byzantští lazebníci již vyráběli mýdla z olivového oleje, kysličníku vápenatého a louhu, který získávali z dřevěného palmového popela. V této době vznikl cech lazebnický, a tím i rozvoj „podnikatelských aktivit“, jak tomu v 21.století říkáme. Lazebníci se začali předhánět o zákazníka, vyráběli mýdla různých vůní a barev, začali do mýdlového základu přidávat to, co jim příroda nabízela. Rostliny, byliny a všemožné vůně. Mýdlo v podobě, v jaké ho známe dnes, se vyrábí až od pol. 18.st.