Řásná – hrad

Zřícenina hradu ŠTAMBERK (původně Šternberk) ze 13. stol. leží v přírodní rezervaci „Štamberk a kamenné moře“ v členitém skalnatém terénu, nacházející se ve výšce 695 m n. m. na kopci Vrchu nad Řásnou

Poměrně nevelké jádro na skalním výchozu je obklopeno ze tří stran rozsáhlým předhradím, k jehož opevnění bylo využito i několika skalních bloků. Příčinou zániku hradu bylo zřejmě tažení husitů v roce 1423. Hrad zde nechali postavit Šternberkové – pravděpodobně Jaroslav ze Šternberka, připomínaný v letech 1284–1287 jako purkrabí na hradě Bítově. Později patřil hrad pánům z Hradce a za husitských válek byl dobyt a pobořen.

 

Tajemství hradu – pod sutinami ve skále jsou však ukryta veliká sklepení a ta skrývají tajemství, která se dosud nepodařilo odhalit. Do jednoho sklepního výklenku ukryli templáři svůj veliký poklad, který si nemohli vzít s sebou, když museli hrad opustit. Počítali s tím, že se jednou vrátí a poklad vyzvednou. Úkryt pokladu a cestu k němu znali jen tři členové řádu templářů, kteří zajistili vchod do sklepení tím, že vykopali v přístupu hlubokou studnu. Případný zloděj, který by se chtěl pokladu zmocnit, by musel tuto překážku překonat. Plynula léta, templářům se nepodařilo získat hrad zpět, a tak se nevraceli. Nepřicházeli ani oni tři pamětníci, kteří úkryt znali, a nakonec si to tajemství vzali do hrobu. Nikdo neví, kde poklad leží, nikdo nezná cestu k němu. Mnoho lidí se pokoušelo poklad najít, mnoho jich kopalo, nikdo však neuspěl. V jiném sklepení pod zříceninou hradu Štamberka je ukryt veliký sud s vínem. Ani k tomuto sudu nezná nikdo cestu. Víno v něm uložené získává každým rokem lepší chuť. Je však ve věšteckých knihách psáno, že víno z tohoto sudu bude pít jako první mrákotínský farář při mši svaté na oslavu vysvobození z velikého útlaku a utrpení.

Až bude hrozit naší vlasti zánik a zkáza, až bude lidu nejhůře, tehdy se otevře nejen hora Blaník, z níž vyjede vojsko v čele se svatým Václavem, aby zem zachránilo, ale otevřou se i hluboká sklepení pod Štamberkem, sud s vínem se vyvalí. Lidé donesou víno do kostela v Mrákotíně, aby je kněz mohl použít při proměňování jako dík za vítězství svatováclavského vojska. Tak se naši předkové utěšovali v dobách zlých. Víra v tajemné síly posilovala jejich naději v lepší budoucnost.

Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře – bučiny na skalách v okolí zříceniny hradu Štamberk, kamenná moře a balvanové proudy na zarůstajících pastvinách severozápadně od obce Lhotka v Jihlavských vrších v nadmořské výšce 610–712 m n.m. Vyhlášeno v roce 1982.

Související obrázky: