Mirotice – osobnosti

BENEDIKT EMANUEL ŽÁK – 7.2.1758, Mirotice; + 10. 12. 1826, Mnichov. Slavný tenorista, hudební skladatel a výborný flétnista, přítel Mozartův.

PAMÁTNÍK MIKOLÁŠE ALŠE A MATĚJE KOPECKÉHO stojí na místě, kde před požárem stával rodný dům Mikoláše Alše. V domě si prohlédnete expozici těchto dvou velikánů českého umění – Alšova díla a výstavu loutek.

Český loutkář Matěj Kopecký je další významnou osobností Mirotic. Kopecký se zde nenarodil, ale přiženil se sem v roce 1795. Před oficiálním provozováním loutkářství vystřídal celou řadu profesí: hodinář, kramář, obchodník s knoflíky a velbloudí srstí, cestář, až konečně r. 1818 profese komediantská (i když tu provozoval již dříve). Bydlel v Kvíčalovské chalupě v Rybářské ul. čp. 112 (u kostela sv. Jiljí) do roku 1836. a se svou ženou Rozálií Holzäpfelovou splodil 15 dětí, i když jen 6 se jich dožilo dospělosti. Loutkoherectví s spolu s Matějem Kopeckým věnovali i jeho synové Josef, Václav a Antonín. K jeho vlastní sbírce loutkoher mu jeho přítel Mikoláš Aleš nakreslil malé obrázky. S tradicí Matěje Kopeckého souvisí i Mirotické setkání loutek a hudby, které zde od roku 2004 probíhá každoročně koncem srpna.

V chaloupce na stráni nad říčkou Lomnice se 18. listopadu 1852 narodil Mikoláš Aleš a prožil zde ve skromných poměrech radostné a slunné dětství. V roce 1907 domek vyhořel a až do roku 1937 zůstalo spáleniště v majetku města. Návrh na výstavbu nového domku vypracoval architekt Koula, podle kterého byl domek postaven. Dnešní definitivní podobu získal domek při úpravě v roce 1952, když byl nově adaptován jako „Památník“ k oslavám 100. výročí narození Mikoláše Alše. Od roku 1990 zde byla umístěna také expozice loutkáře Matěje Kopeckého.

 Mikoláš Aleš v Miroticích začal s kreslením už ve svých 4 letech. Žil zde s přestávkami do roku 1862, kdy nastupuje na studium v Písku. Pak zde pobýval prakticky jen o prázdninách až do roku 1874, kdy po smrti otce trvale odjíždí do Prahy. Alšovo dílo převážně čerpá z národních a slovanských dějin a ze života lidu své doby. Vytvořil celkem na 8000 nejrůznějších kreseb, náčrtů, kartonů, ilustrací a asi 65 olejomaleb. Byl malířem, kreslířem, ilustrátorem i jevištním a kostýmním výtvarníkem. Na jeho počest jsou každoročně pořádány slavnosti – Alšovy dny.

Bronzová socha Mikoláše Alše v nadživotní velikosti z roku 1955 od Antoníka Lhotáka je situována na Alšově náměstí.


 

Související obrázky: