Na řece Kamenici v Jizerských horách byla v letech 1976 až 1982 postavena VODNÍ NÁDRŽ JOSEFŮV DŮL se čtyřicet tři metrů vysokou a sedm set dvacet metrů dlouhou hrází. Toto rozlehlé vodní dílo se řadí k nejmladším přehradám, které kdy byly u nás vybudovány. Přehradní jezero má rozlohu 1,38 km². Průměrná hloubka je 10 m.
Byla vybudována především jako zásobárna pitné vody pro Liberec a Jablonec nad Nisou, ale také pro ochranu obcí na horním toku Kamenice před velkou vodou.
Součástí přehrady je vodní elektrárna. V blízkém Bedřichově je úpravna vody, do které je voda z přehrady přiváděna podzemní štolou.
O přehradě v této lokalitě se začalo mluvit už ve druhé polovině devatenáctého století, kdy v Čechách vypukla přehradová mánie. Stavět se ale nezačalo a po roce 1916, kdy se protrhla nedaleká přehrada na Bílé Desné, už zájem o hráz zcela utichl.
Podle prognóz měla být spotřeba vody na Liberecku ohromná, proto byla přehrada naplánovaná velmi velkoryse. Údolí říčky Kamenice přehradily během stavby v letech 1976 až 1982 hned dvě sypané zemní hráze. Vodní dílo Josefův Důl se tak stalo zřejmě jedinou takto řešenou přehradou u nás. V současné době ji spravuje státní podnik Povodí Labe.
Projektanti se poučili z chyb, kterých se dopustili jejich předchůdci při stavbě nešťastné přehrady na Bílé Desné. Třeba tím, že tělesem hráze neprochází žádný příčný prvek. Injekční štola, ze které se zpevňovalo podloží, tak vede na dně podél hlavní hráze a odpadní tunel hráz v hloubce 46 metrů úplně obchází.
Unikátní je také dva a půl kilometru dlouhá vodárenská štola, která vede z odběrného objektu uprostřed přehrady do úpravny v Bedřichově. První část, ještě pod vodní hladinou, je vybetonovaná, druhá pod souší je už vyrubaná v jizerskohorské žule. Štolou vede potrubí o průměru 800 mm.
Severně od Josefova Dolu se na území Jizerských hor nachází VODOPÁDY JEDLOVÉ. Je potřeba se vydat po modré turistické značce k Lesní bráně ke vstupu do přírodní rezervace Jedlový důl. Říčka Jedlová, která tudy protéká, přivádí své vody z rašeliniště Na Čihadle
Vodopády na říčce Jedlové v Jedlovém dole patří mezi nejnavštěvovanější místa celé oblasti. Na 1,5kilometrové vzdálenosti tady tok překonává asi 200metrové převýšení, a to soustavou tůní, skalních prahů, peřejí a vodopádů.
Největší a nejatraktivnější je Velký vodopád Jedlové. Vysoký je 12 metrů a má celkem tři stupně, ten nejvyšší měří 5 metrů a úctyhodný průtok vody z něj dělá skutečně hezkou podívanou. O něco níže se na toku objevuje v Pekelné tůni Pekelný vodopád, po němž následuje ještě několik zajímavých stupňů.
Na Červeném potoce je několik vodopádů. První vodopád se nachází v místech, kde potok začíná výrazně nabírat strmost. Vodopád je vysoký 2 metry a vznikl na suti balvanů.
Hlavní ČERVENÝ VODOPÁD se nachází o 100 metrů níže na pevném skalním podkladu. Potok se nad vodopádem rozděluje, a tak má vodopád jen poloviční průtok. Na levém rameni je vysoký necelé 3 metry, dopadá na skalní blok, pod kterým se oba proudy spojují, a vytváří kaskádu vysokou více než metr.
Potok pod vodopádem teče velmi strmě a překonává řadu nepravých kaskád, další skutečný vodopád je až těsně u silnice, která vede do hotelu Peklo. Není jasné, do jaké míry se na jeho vzniku podílela stavba silnice.