Josefův Důl – sakrální

Dominantou Josefova Dolu je nicméně jednolodní pseudogotický KOSTEL PROMĚNĚNÍ PÁNĚ z let 1862-65. Postaven v letech 1862 až 1865 v novogotickém slohu. Protože Náboženský fond nepokryl veškeré náklady na výstavbu, byla uspořádána loterie a na 2000 kusů losů byla získána částka 4000,- zlatých. Dne 9. září 1862 se konalo slavnostní položení základního kamene, v den slavnostního aktu bylo vystřeleno 100 ran z hmoždíře a na staveništi vlálo 100 vlajek a vlaječek c. k. monarchie.

Kostel je jednolodní. Stojí na půdorysu řeckého kříže. Má 45 metrů vysokou hranolovou věž v západním průčelí. Z vnitřního zařízení jsou nejcennější tři oltářní obrazy od Wilhelma Kandlera. V roce 1996 byl kostel nově vymalován a znovu vysvěcen.

Poblíž kostela je kříž a hřbitov.

 

 

 

 

 

 

                                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V parku u kostela se nachází pomník Gustava Leutelta, který byl obnoven v roce 1994 z podnětu společnosti G. Leutelta v Německu.

 

 

NAUČNÁ STEZKA GUSTAVA LEUTELTA byla otevřena v roce 2013. Výletní trasa vedoucí rodištěm sudetoněmeckého spisovatele měří 5,4 kilometru a nabízí pět zastavení. Na jednotlivých stanovištích se lidé z informačních tabulí seznámí s Leuteltovým životním osudem. Spisovatel a básník Gustav Leutelt se narodil v roce 1860 v Josefově Dole v učitelské rodině. Psal hlavně o Jizerských horách, které miloval. Nejznámějším dílem byla Kniha o lese vydaná v roce 1928.

Osada Karlov dnes patří administrativně k Josefovu Dolu. U silnice stojí kamenná kaple NAVŠTÍVENÍ PANNY MARIE se zázračnou studánkou. Kapli nechal vystavět roku 1803 hrabě František Antonín Desfours na místě dřívější dřevěné kaple z roku 1762, zřízené poblíž studánky. Současná podoba kaple odpovídá přestavbě z roku 1865. Karlov se stal vyhledávaným poutním místem o všech mariánských svátcích. Na zázračném prameni byly v minulosti dokonce primitivní vanové lázně.

Kaple byla prohlášena za kulturní památku 23. září 1971.

Vypráví se o něm pověst, podle níž měl nedaleko na poli vyorat sedlák svatý obrázek a pověsit ho na starou jedli u studánky. Za čas mu onemocněla žena a sedláka jí poradil, aby se vykoupala v prameni. Žena ho poslechla a stal se zázrak! Nemocná se uzdravila. Místo začali vyhledávat nemocní lidé. Při procesích o mariánských svátcích jich do Karlova přicházelo i několik tisíc.

Související obrázky: