Centrem města je HORNÍ NÁMĚSTÍ,
na jehož východní straně stojí klasicistní radnice, postavená v roce 1797 podle plánů libereckého stavitele Johanna Josefa Kunze na místě staršího panského domu s hostincem. Dům měl původně mansardovou střechu a podloubí, zazděné roku 1840. V roce 1930 byl ještě odbourán levý roh budovy a místo něj byl postaven arkýř.
V noci na 3. května 1982 radnice vyhořela, ale během tří let byla zrekonstruována a městskému úřadu slouží dodnes. V jejím vestibulu je umístěna pamětní deska ředitele zdejší české školy Josefa Suchého.
O něco níže stojí pěkně zrekonstruovaný dům s hrázděným patrem z roku 1788, v němž je dnes informační centrum a nové městské muzeum, představující od března 2011 výsledky archeologického výzkumu městského centra. Jeho nejcennějším exponátem je kostra vampýra Tobiáše ze 14. století, nalezená 3. března 2010 v Kostelní ulici. Kostra muže pohřbého nezvykle mimo hřbitov a navíc obličejem dolů. Dodnes není jasné, co byl zač. Podobným způsobem byli pohřbíváni vrazi a další zločinci, ale i lidé jiné víry nebo ti, kteří přišli z daleka a místní je dobře neznali…
Kostra ležela jen asi 20 centimetrů po povrchem Kostelní ulice, kousek od středověké hřbitovní zdi. U hlavy a u nohou měl nebožtík kameny a u lokte jeho pravé ruky ležely čtyři mince, stříbrné pražské groše z doby krále Jana Lucemburského. Pomohly určit, že žil ve druhé třetině 14. století. Hrádecký vampýr byl na svou dobu nezvykle vysoký. Měl robustní postavu a měřil asi 170 centimetrů. Zjistilo se také, že trpěl artrózou a zřejmě mírně kulhal. Místo nálezu je dnes v dlažbě označené tabulkou.
Městská knihovna se nachází v městské památkové zóně v multifunkčním centrem Brána Trojzemí, jehož je součástí. Knihovna uzavírá soubor občanských budov, informačního centra, galerie a kinosálu propojených malým nádvořím. Třípodlažní budova knihovny byla postavena na místě bývalé pekárny. Část fasády je tvořena cihlami z původního objektu, které evokují knihy umístěné v regálech.
Městská knihovna má čtyři patrony, kterými jsou spisovatelka Pavla Jazairiová, herec Martin Polách, liberecký knihkupec Martin Fryč a spisovatel Marek Řeháček. Knihovna byla symbolicky otevřena v den státního svátku 28. října 2019.
Jedním z nejatraktivnějších prvků se jistě stane historická studna, která byla archeology odkryta na začátku května 2011. Její stáří je odhadováno na minimálně 400 let. Vzhledem k ojedinělosti studny bylo rozhodnuto o jejím zachování a o jejím prezentování v nové podobě náměstí. Autorem architektonického řešení náměstí je Ing. Arch. Richard Černý. Kolem studny bude uložena čtvercová kamenná obruba, na které bude uloženo devět skleněných dlaždic. Skleněné zakrytí studny je umístěno asi 15 cm nad povrchem náměstí, ale unese člověka. Vnitřek studny navíc je nasvícen. Obyvatelé i návštěvníci města tak budou moci nahlédnout do studny, která po staletí plnila úlohu zdroje pitné vody a byla tedy středobodem života ve městě.
Časová osa – vydlážděná ze světlého kamene napříč celým náměstím. Vede přibližně v ose historické úvozové cesty, okryté v zimě při archeologickém průzkumu náměstí. Podél časové osy je původní dlažbou z různých historických období vydlážděno pět čtverců. Nejstarší, vydlážděný z valounů úvozové cesty ze 17. století. V dalším čtverci je dlažba z roku 1749, kdy byla úvozová cesta zasypána. V dolní části náměstí bude umístěn čtverec dlažby, která tvořila povrch náměstí.
Příjemné prostředí dotváří stromy, mezi nimiž byl ponechán barokní sloup sv. Anny Samotřetí
postaveného hrádeckými měšťany jako díkůvzdání za přežití moru a slavnostně posvěceného 26. července 1714. Socha sv. Anny Samotřetí od akademického sochaře Vojtěcha Míči byla na sloupu osazena 10. listopadu 2017. V nové podobě vystupuje do výšky asi 30 cm.
Fontána z povrchu náměstí vystupuje pouhých 15 cm. Bude kryta ozdobnou litinovou mříží. Tvořit ji bude 9 trysek. Z prostřední voda vystřikuje do výše asi 1,5 metru, z dalších osmi o půl metru níže.
Uprostřed jsou sluneční hodiny, na nichž čas ukazuje člověk, stojící na vyznačeném místě. Stín, ukazující denní čas, si musí každý vyrobit sám. Stačí se za slunečného počasí postavit na správné datum na časové ose. Tři šipky kolem ukazují směr k nejbližším městům.
DOLNÍ NÁMĚSTÍ – celkový pohled a kámen uprostřed. Na rohu stojí zajímavá budova.