Benešov nad Ploučnicí je ŽELEZNIČNÍ STANICE v západní části města. Leží na jednokolejných neelektrizovaných tratích Děčín–Rumburk a Benešov nad Ploučnicí – Česká Lípa. Stanice byla otevřena 16. ledna 1869 společností Česká severní dráha (BNB) na trati z Děčína do Jedlové. Stavbu trati a železničních budov prováděla firma Vojtěcha Lanny, dle typizovaného předpisu drážních budov BNB. 14. července 1872 otevřela BNB dráhu z Benešova do České Lípy, kam od roku 1867 vedla dráha z Bakova nad Jizerou, do Děčína.
Po zestátnění některých soukromých společností v Rakousku-Uhersku v roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.
Firma bratří Grohmannů byla založena v roce 1867 v Lindavě, přádelna v Benešově n. Pl. (pozdější BENAR 02) byla postavena v roce 1883.Tento podnik byl toho času největší textilní budovou v Evropě s výkonem 1 000 koní, tandemovým parním strojem, který měl 105 otáček za minutu s lanovým kotoučem o průměru 9 metrů. Šlo o největší parní stroj v Čechách. Tento stroj byl po Goebbelsově vyhlášení totální války za 2. sv. války sešrotován. V roce 1922 byla pro tuto továrnu postavena vodní elektrárna v Soutěskách. V tom samém roce se ještě postavila jako rezerva parní turbína od firmy AEG. 1.7.1932 je tato přádelna bratří Grohmannů zastavena mající odbytové potíže z důvodu hospodářské krize.
DŮM č.p. 381– obdélný patrový roubený dům se zděným přízemím pod sedlovou střechou byl postaven na přelomu 18. a 19. století. V patře nad chlévní částí se nachází zapuštěná svisle bedněná pavlač. Štíty jsou svisle bedněné. K západnímu průčelí přiléhají přístavky. Poblíž chráněný strom.
Další zajímavé stavby