Kamenický Šenov – hospodářství

Jméno Kamenického Šenova je spojeno s jednou zajímavou a slavnou tradicí – VÝROBOU SVÍTIDEL. První lustry se zhotovovaly podomácku a ojediněle již koncem 17. století. Výrobě lustrů se věnovaly zejména rodiny Palmeů. První větší dílnu založil na Práchni Josef Palme – na titulním listě katalogu Reinholda Palmeho se objevuje letopočet zahájení výroby lustrů „1724“. K opravdovému rozmachu a dokonalosti přivedl výrobu lustrů v druhé polovině 19. století Elias Palme, jeho odkaz byl nesmazatelně zvěčněn na průčelí v tehdy moderním secesním stylu vystaveného velkého továrního objektu, tzv. „Eliášce“. Rodinný podnik po smrti Eliase Palmeho převzali jeho synové a nadále šířili slávu a jméno Kamenického Šenova a zdejších sklářů po celém světě. Na jeho tradici navázal po druhé světové válce národní podnik Lustry, dnes Preciosa-Lustry, a.s., a jiní.

Velkou změnou byl rok 1948, kdy se několik desítek větších i menších podniků, firem a továren z Jablonecka, Liberecka a Turnovska spojilo v podnik nazvaný Preciosa. Jméno je odvozené z ženského rodu latinského přídavného jména PRECIOSUS – vzácný, výjimečný, vznešený.

Preciosa, moderní a největší sklářská firma v České republice, má patnáct závodů v deseti městech, čtrnáct zahraničních zastoupení a 4 000 zaměstnanců. Jejím domovem je Křišťálové údolí, oblast v nádherné přírodě Jizerských a Lužických hor, kde už v 16. století vznikly první sklářské hutě a později řada sklářských firem.

Hlavním sídlem společnosti je Jablonec nad Nisou, kde Preciosa navazuje na staletou tradici menších sklářských společností. Pod značkou Preciosa ale působí i někdejší firma Lustry Kamenický Šenov, nyní Preciosa Lighting, největší tuzemský výrobce lustrů a osvětlení, společnost Preciosa Beauty, zaměřená na výrobu luxusní bižuterie, figurek a dárků z broušeného křišťálu, anebo Preciosa Ornela. Ta posílá do celého světa tradiční české perle a perličky, technologicky dokonalé korálky plné barev a hravosti. Nejsou jen součástí luxusních šperků a dekorativních výšivek, ale i národních krojů a tradičních doplňků. Do skupiny Preciosa patří též společnost Vinolok, která vyrábí originální skleněné zátky, strojírny v Liberci a v Brodku u Konice, a firemní nadace, která pomáhá především neziskovému sektoru a jednotlivcům v regionu.

Za dynamickou instalaci v atriu zaoceánské lodi Norwegian Bliss získala Preciosa prestižní ocenění Cruise Ship Interiors Awards v kategorii Nejlepší osvětlení interiérů výletních lodí. Stovky ručně foukaných křišťálových květů z Preciosy zdobí květinový tunel na lodi Regent Seven Seas Splendor, skvostná instalace zdobí též londýnský hotel Great Scotland Yard, který vznikl v budově původního velitelství Scotland Yard Metropolitan Police. Z rukou sklářů severočeské tradiční firmy pochází také lustr procházející čtyřmi patry šestihvězdičkového hotelu Crown v Sydney, světelná instalace na letišti v Los Angeles či v Singapuru pro letiště Changi.

Čeští milovníci křišťálu si příběhy plné třpytu, záře a inspirace mohou vychutnat v domácím prostředí, namátkou ve vstupních prostorách pražského nákupního centra Palladium, v showroomu Flagship Store v Rytířské ulici na Starém Městě anebo v liberecké iQLandii. V létě 2021 tu ve spolupráci s Preciosou vznikla Křišťálová stezka, která navazuje na myšlenku projektu Křišťálového údolí. Na sedmi zastaveních přibližuje historii a význam skla v Libereckém kraji a propojuje jednotlivá místa spjatá s výrobou skla. Kromě odpovědí na otázky, co vlastně je sklo, jak vzniká a jaké má vlastnosti tu uvidíte obří instalaci Molekuly. Skládá ze 167 křišťálových koulí, je vysoká 9,5 metru a váží 220 kilogramů. Jejím autorem je senior designér Preciosy Martin Prokeš a barvy ručně foukaných kousků si hrají s motivy Křišťálového údolí. Modrá barva symbolizuje vodu, jantarově žlutá sklářský písek a zelená lesy. Když prostřednictvím webové aplikace správně odpovíte na otázky a vyluštíte tajenku, získáte heslo, kterým po zadání do ovládacího panelu křišťálové Molekuly rozsvítíte.

 

Jako druhá velká sklárna v Šenově vyrostla hned vedle SKLÁRNA JÍLEK, které se tak říká dodnes. Postavili ji v roce 1905 Antonín Jílek a Franz Vetter hned vedle Dolního nádraží. Specialitou sklárny bylo černé burelové sklo a skla tmavých barev. Po odchodu Franze Vettera ze zdravotních důvodů se stal novým společníkem bratrem Václavem Jílkem a od roku 1919 nesla sklárna nový název Bří Jílkové, pod kterým se proslavila a je známá dodnes. Sklárna přečkala světovou hospodářskou krizi v roce 1929, musela však omezit výrobu. Dramatické dějinné okamžiky ale nakonec jednou došlo k úplnému zastavení výroby. Poprvé k tomu došlo v říjnu 1938 po obsazení pohraničí Německem, později během druhé světové války v roce 1943.Od roku 1946 byla sklárna součástí národního podniku Borské sklárny a od roku 1953 národního podniku Borské sklo, který se v roce 1974 včetně všech poboček přejmenoval na Crystalex. V roce 1993 huť v privatizaci získali potomci původních majitelů, kteří se sdružili ve společnosti Sklárny Bratří Jílků. Firma ale po dvanácti letech skončila a sklárna tak v roce 2005 – v roce svého 100. výročí od založení přestala vyrábět.V září 2005 vznikla společnost Ars Vitraria (později přejmenovaná na CKV), které se podařilo sklárnu udržet v chodu a zachránit ji před zánikem. Od roku 2013 patří sklárna společnosti Royal Glass Bohemia 1905 a CKV si od ní huť pronajímá. Pokračuje se zde v tradici výroby foukaného skla do rotačních a nerotačních forem i skla hutně tvarovaného bez forem. Jedná se o tradiční malosériovou výrobu skla z bezolovnatých sklovin, zušlechtěného malováním, rytím, broušením a pískováním. Zvláštními komoditami jsou sklo hutně tvarované, vitráže a sklo pro architekturu s vysokým nárokem na design. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny (po předchozí domluvě).

Související obrázky: