PIVOVARNICTVÍ se vrátilo do České Kamenice po 64 letech.Z bývalého panského pivovaru v České Kamenici se opět line vůně vařeného piva. První várku milovníci pěnivého moku mohou v rekonstruovaném historickém areálu ochutnat při příležitosti Mariánské pouti 4. a 5. září 2015. Pivovar je dokladem industriální architektury a technickou památkou.
Několik století starý památkově chráněný objekt před dalším chátráním zachrání rozsáhlá rekonstrukce, do které se pustili manželé Radka a Jan Kotoučovi, kteří získali na renovaci historické budovy dotaci. Na přestavbu od počátku dohlížel a stále dohlíží Památkový úřad. Tento velkolepý projekt byl významně podpořen z Evropských fondů.
Původní panský pivovar byl založen před rokem 1640. O několik let později zde vyrostla palírna. Zprávy z počátku 18. století uvádějí dvě nové a jednu starou hvozdnici, dvě spilky, varnu, dvě sladovny, třípatrovou sýpku na žito a dvoupatrovou na ječmen, stáje, lednici, pivovarský sklep, bednárnu, smolnou komoru, obydlí sládka, bednáře a strážného, starou a novou palírenskou světnici. V padesátých letech 18. století byl pivovar dále rozšířen (1753 nová spilka). Pivovar v roce 1758 nebo 1759 vyhořel, obnova pak trvala do roku 1761. Již před rokem 1875 byl pivovar vybaven parním strojem. Součástí areálu se stalo také staré barokní stavení (čp. 2) z roku 1712. Areál prošel dalšími stavebními proměnami v 19. a 20. století, přesto je zajímavým dokladem industriální architektury a významnou technickou památkou. Od 50. let minulého století byl využíván zemědělci pro skladování obilí a část stavby poničili.
Průčelí budovy nese znak Kinských s letopočtem 1712 a iniciály stavebníka hraběte Václava Norberta Kinského. Knížecí znak se dochoval také na stavbě charakteristické pivovarské spilky.