Obec LIPTÁL se nachází 9 km jihozápadně od Vsetína, na jižním úpatí Hostýnských vrchů a v údolí potoka Rokytenka. Žije zde přibližně 1 600 obyvatel. K významným rodákům patří výtvarník a spisovatel Jan Kobzáň.
Jméno Liptál pochází pravděpodobně z německého slova Liebthal či Liebenthal – v překladu „milé údolí“.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361, kdy až papežský dvůr v Avignonu jmenoval rozhodčí komisi, která řešila spor mezi vizovickým klášterem a Šternberky. Obec spadala pod vsetínské panství, které od roku 1308 patřilo pánům z Kravař. Později se v držení vsetínského panství a tím i Liptálu vystřídali páni z Cimburka a od roku 1505 páni z Kunštátu. Jako součást vsetínského panství se Liptál uvádí až do poloviny 17. století. Mezi jeho majitele patřil i český vojevůdce Albrecht z Valdštejna.
Samostatným panstvím se Liptál stal roku 1666. Majitelé se však zprvu často střídali. Postupně získali do svého majetku fojtství, dva dvory, zahrady, panský mlýn a pilu, palírnu, hostinec, šenk a pivovar. Na místě starého fojtství si majitelé panství vystavěli menší barokní zámek. Na přelomu 30. a 40. let 18. století v okolí působil zbojník Mikuláš Krampoťák alias Trampota z Liptálu.
V roce 2006 získala obec ve 12. ročníku soutěže titul Vesnice roku.
Před obecním úřadem se nachází SOCHA ZBOJNÍKA z r. 1949 od zdejšího rodáka Karla Řezníka (1928-1971).
V roce 2008 vyrostl před obecním úřadem „STROM ŽIVOTA“ či „Koloběh života“ se říká mimořádně zajímavému sochařskému dílu, jehož autorem se před pěti lety stal mistr řezbář Zdeněk Matyáš z Valašských Klobouk. Obsahuje sedmnáct reliéfů zpodobňujících životní cyklus.
Řezbářské dny jsou také součástí Mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti, které v obci probíhají každoročně v srpnu.