Varnsdorf – hospodářství

Strojírenský podnik zabývající se vývojem, výrobou, prodejem a servisem obráběcích strojů, doplněným o širokou nabídku služeb a příslušenství. Společnost disponuje vlastním konstrukčním týmem pro neustálý vývoj strojů a silnou výrobní základnou zajišťující vlastní výrobu strojů. TOS VARNSDORF dále zajišťuje služby ve formě nabídky kooperací (zakázkové kovoobrábění, měření a chemicko-tepelné zpracování strojírenských výrobků).

   

 

V roce 1924 zavedla firma Kunert und Söhne (Kunert a synové) výrobu dámských punčoch. Jejich podnikání bylo velmi úspěšné, a tak již v roce 1928 postavili první výškovou osmipatrovou budovu s věží vysokou 36 m (ul. Bratislavská 2166). V letech 1929-1934 vyrostly okolo další šestipatrové tovární budovy. středně velké rodinné firmy s 20 zaměstnanci a denní produkcí 300 párů punčoch se stala největší firma vyrábějící punčochové zboží v Evropě se 4500 zaměstnanci a denní produkcí 110 000 párů punčoch (rok 1939). Firma dodávala zboží do téměř všech evropských států a do zámoří. Po roce 1945 znárodněna, vznikla firma ELITE, která pak byla v 90. letech opět privatizována.

 

PIVOVAR KOCOUR se ujal bývalé keramičky na kraji města a postupně ji přebudoval na chrám piva od konce r.2007 Kocour byl jedním z průkopníků nového pohledu na pivo a pivovarnictví v Čechách, ukázal domácímu konzervativnímu pivaři, že pivo je víc než český ležák. Povoleni vařit pivo a prodávat jej získal pivovar v dubnu 2008. Jeho slogan zněl O fous lepší pivo. Jeho specialitou jsou tzv. svrchně kvašená piva.

Pojem Svrchní kvašení vychází z chovaní kvasnic při konci hlavního kvašení. Svrchní kvasnice vyrobí na hladině jakousi „krustu“ podobnou tomu co udělají pekařské kvasnice při výrobě kvásku.

Pivovar Kocour uvařil piva ve vice jak deseti pivních stylech. Ty jsou určeny jednak historickými podmínkami, použitím surovin (chmelu, sladu, vody), typu kvašení (spodní, svrchní – kdy kvašení a následně zraní piva se rozlisuje odlišnými teplotami), v poslední době i spolupráci sládku z různých koutu světa, kdy vznikají nove kategorie. V roce 2009 získalo pivo Kocour IPA z Pivovaru Kocour ocenění nejlepšího výrobku kraje v soutěži Potravinářský výrobek Ústeckého kraje pro rok 2009 – Kraj Přemysla Oráče.

Majitel pivovaru Kocour J. Šusta se stal prvním soukromníkem v Česku, který si postavil na tuzemské železnici vlastní zastávku. Josef Šusta své podnikání začínal v autodopravě. Jeho nadšení pro železnici je patrné i v pivovaru: koupil si dva lůžkové vozy vyřazené z moskevského rychlíku, zrenovoval je do původní podoby a na dvoře pivovaru slouží pro ubytování hostů.

Samotnou zastávku navrhla architektonická kancelář Domy jinak. Inspirací formy zastávky nám byly historické pivní bedny, které navozují souvislost stavby s pivovarem, pro materiálové řešení z rezavého plechu pak industriální charakter areálu. Přístřešek je vyroben z masivních dvoucentimetrových plátů rezavé oceli se zamýšlenou patinou, v nichž je vyvrtané množství otvorů do tvaru kocoura – loga pivovaru, doplněný dřevěnou lavicí s popisem železničních stanic. Uvnitř zastávky je kromě jízdního řádu i otvírák na lahve.

Pivovar otevřel i pivovarskou restauraci přímo v areálu pivovaru „na keramičce“, kde můžete nyní nejen posedět, ale i shlédnout PIVNÍ ORLOJ. Ten, s výjimkou elektronického modulu řízení, který mu udělal kamarád Josef Kestler. Každých patnáct minut se orloj rozsvítí a rozehraje. Každou celou hodinu z něj vyjede půllitr plný piva.

Ubytování ve vagonech od jara do podzimu můžete využít ubytování ve stylových vlakových kupé přímo v areálu pivovaru Kocour.

 


 

Související obrázky: