Sklářské umění je již od nepaměti součástí historie Libereckého kraje a právě v Kunraticích u Cvikova v dílně Jiřího Pačinka historie skla pokračuje.
Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.
Sklárna, galerie umění, zahrada sklo – architekt Jiří Pačinek, design dílna Bořek Šípek a Petr Novotný, kostel Kunratice u Cvikova. Toto vše je zde možné vidět.
Příběh značky Pačinek ale začíná daleko dříve, konkrétně v 90. letech minulého století, kdy Jiří Pačinek jako sklářský novic přišel po svém vyučení na sklářském učilišti v Novém Boru do sklárny v Chřibské – sklárny, která byla letopočtem svého založení roku 1414 nejstarší na světě. Zde se postupně zdokonalil v technice tzv. hutního skla a zkušenosti poté zúročil a nadále prohluboval jako Mistr dílny v legendární umělecké sklárně Ajeto Lindava, kterou spolu s Petrem Novotným, architektem Bořkem Šípkem a svými spolupracovníky pomáhal budovat a založit v roce 1994. Zde měl možnost a čest pracovat s největšími umělci, architekty a designéry své doby, což ho předurčilo a zároveň inspirovalo k vyprofilování a založení vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současnosti významným aktérem na světové sklářské scéně.
Součástí sklářského areálu v Kunraticích u Cvikova není jen tradiční huť, kde může návštěvník pozorovat práci mistrů ruční výroby z opravdu minimální vzdálenosti, případně si ji na požádání a za poplatek vyzkoušet, ale také brusírna, kde se výrobky opracovávají opět tradičními metodami, dále prodejní galerie moderního skla a v neposlední řadě také unikátní Křišťálová zahrada. Zatímco práci sklářů je možné obdivovat v pracovních dnech a příslušných otevíracích hodinách, zahradou může návštěvník procházet v jakýkoli denní i noční čas (je nasvícena) po celý rok, jelikož v každém ročním období nabízí krásné a jedinečné pohledy na rostliny skutečné, ale i ty skleněné, které se tu jakoby náhodně prolínají v neopakovatelném spojení.
V roce 2020 byla v nevyužitém kostele vytvořena unikátní galerie moderního skla, slavnostně zpřístupněná veřejnosti 12. června téhož roku jako Křišťálový chrám. Uvnitř jsou instalovány křišťálové lustry a množství nejrůznějších skleněných objektů od uměleckého skláře Jiřího Pačinka, inspirovaných faunou, flórou i sakrálními motivy. Výzdobu doplňují různobarevné vázy, poháry, mísy i velkorozměrné plastiky.
Jiří Pačinek patří k opravdu významným uměleckým sklářům a to, jak na evropské, tak světové úrovni. Dlouholeté zkušenosti a možnost spolupráce s největšími umělci, architekty a designéry své doby ho inspirovala k založení své vlastní umělecké značky Pačinek Glass, která je v současné době významným aktérem na světové sklářské scéně. Samotná sklárna byla slavnostně otevřena v roce 2015 a od té doby láká k návštěvě sklářské výtvarníky z celého světa i milovníky sklářského řemesla, aby mohly nakouknout pod ruce mistrů sklářů a o kousek blíž se přiblížit k tradičnímu sklářskému umění.